Хелсиншки: Двомесечен извештај за состојбата со човековите права во РМ | Правдико

Правдико

   

Хелсиншки: Двомесечен извештај за состојбата со човековите права во РМ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

human-rights-day-10thdecember_101212Двомесечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за периодот април – мај 2015 година ги опфаќа темите: Прекумерна употреба на сила за време на протестот на 05.05.2015 година; Ограничување на правото на мирен собир и јавен протест; Средношколски Пленум; Локален референдум „Го сакам ГТЦ“; Неуставен избор на министерот за внатрешни работи; Македонија не го штити правото на живот и врши тортура врз мигранти и бегалци; Случај Тамара Димовска; Слобода на изразување, говор и криминал од омраза. 

Двомесечниот извештај можете да го преземете на следниов линк.

Препорачуваме

Партнери на Правдико