Хелсиншкиот комитет: Остра осуда за новинарите и медиумите што шират сексистички и омаловажувачки говор кон жените | Правдико

Правдико

   

Хелсиншкиот комитет: Остра осуда за новинарите и медиумите што шират сексистички и омаловажувачки говор кон жените

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе претставки до Советот за етика во медиумите против порталите expres.mk и vistina.com.mk за вознемирување врз основа на пол и род.

„Покрај сите апели до медиумите да не пренесуваат сексистички објави без критички да им се осврнат, одредени медиуми и новинари и самите се извор на вознемирувачки и мизогини изјави. Наместо да се борат против дискриминацијата и негативните појави во јавниот дискурс, тие директно придонесуваат за создавање атмосфера во која се исмева женското учество во јавниот живот и жените воопшто. Ваквото известување создава непријателска и понижувачка средина за сите жени“, велат од Хелсиншкиот комитет.

За објавата на новинарот Љупчо Златев на „Фејсбук“ за специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, велат дека има цел да го повреди нејзиното достоинство и да ја дескридитира нејзината професионалност, при што користи шовинистички и мизогин говор.

„Споменувајќи го нејзиното место на живеење во негативен контекст, со кој ја потенцира потчинетоста на жената, малограѓанштината што наводно ја наметнала и насилството, кое, според него, е типично за селска средина, новинарот со својот говор ги дискриминира сите жени што не живеат или не потекнуваат од градска средина. Уште позагрижувачки е тоа што, освен руралниот карактер на средината, се работи за средина во која живее албанско население, па така Златев индицира дека насилството врз жените е пракса во овие средини“, велат од Хелсиншкиот комитет.

На слична линија, додаваат од таму, се и написите во порталите expres.mk и vistina.com.mk, со кои се коментира составот на кабинетот на новата министерка за финансии.

„По неприфатливите изјави на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ при изборот на Нина Ангеловска, овие медиуми пласираат омаловажувачки коментари за Ана Марија Макеска, координаторка за социјални медиуми и односи со јавност во Министерството за финансии. Коментирајќи го нејзиниот физички изглед со намера да ја дискредитираат нејзината професионалност, вршат дискриминација кон сите жени омаловажувајќи ги нивните работни способности. Најостро ги осудуваме ваквите известувања и создавање текстови и изјави што жените ги ставаат во подредена позиција и го повредуваат начелото на рамноправност помеѓу мажот и жената“, пишува во соопштението.

Хелсиншкиот комитет ја повикува Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, во согласност со своите законски овластувања да поведе постапка за заштита од дискриминација по службена должност и да утврди вознемирување врз основа на пол и род.

Исто така, ги повикуваат Советот за етика за медиумите и Здружението на новинарите најостро да ги осудат ваквото известување и ваквите изјави од новинарите, како и да повикаат на почитување на човековите права и слободи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико