Холандија дозволи професионално одгледување на марихуана Фото: ЕПА | Правдико

Правдико

   

Холандија дозволи професионално одгледување на марихуана Фото: ЕПА

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Парламентот на Холандија денеска ја изгласа одлуката со која се дозволува одгледување на марихуана, со што е потврдена долгогодишната толерантна политика на државата.

Досега марихуаната технички беше илегална, но полицијата не поднесуваше кривични пријави за поседување на помала количина.

Со одлуката се дозволува професионално одгледување на марихуана со што ќе им се овозможи на објектите (coffee shops) каде е дозволена продажба и конзумација на канабис, да имаат легален извор на снабдување.

Извор:Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико