Холандија најави жалба на пресудата за Сребреница | Правдико

Правдико

   

Холандија најави жалба на пресудата за Сребреница

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Холандија ќе вложи жалба на судската пресуда со која државата е прогласена за одговорна за смртта на над 300 босански муслимани во Сребреница во 1995 година, соопшти денеска холандското Министерство за одбрана.

106AB742-4A5A-4212-A034-B740739D0465_w640_r1_s_cx0_cy10_cw0

Окружниот суд во Хаг во јули донесе пресуда според која холандскиот баталјон на Обединетите нации не смеел во средината на јули 1995 година да депортира над 300 луѓе од базата на ОН во Поточари откако базата била заземена од силите на босанските Срби.

Семејствата на жртвите ја тужеа холандската Влада поради тие убиства, обвинувајќи ги холандските мировници дека не ги заштитиле 8.000 луѓе кои се убиени во Сребреница, само неколку месеци пред крајот на војната во БиХ.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико