Холандскиот Парламент ја отфрли иницијативата за референдум за членството во ЕУ | Правдико

Правдико

   

Холандскиот Парламент ја отфрли иницијативата за референдум за членството во ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

rdv-dutch-tmagArticleХоландскиот Парламент со големо мнозинство гласови денеска ја отфрли иницијативата за организирање референдум за членството на Холандија во ЕУ, пренесе ДПА

Предлогот беше поднесен од лидерот на десничарската популистичка Партија на слободата, Герт Вилдерс, кој вети дека доколку биде избран ќе спроведе референдум за ова прашање.

Вилдерс ја повика Владата во најскоро време да свика изјаснување за евентуалниот „Негзит“ (излез на Холандија од ЕУ).

Во сегашната правна ситуација, меѓутоа, не е можно организирање референдум за членството на земјата во ЕУ.

Препорачуваме

Партнери на Правдико