Хомосексуалците во Колумбија ќе може да посвојуваат деца | Правдико

Правдико

   

Хомосексуалците во Колумбија ќе може да посвојуваат деца

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

homosexuality-rainbow-flagУставниот суд на Колумбија одлучи еднополови двојки да може да посвојуваат деца. Одлуката беше донесена со шест гласаови „за“ и два „против“. Лани Уставниот суд одлучи хомосексуалните двојки да може да посвојат деца, но само ако еден од двајцата е биолошки родител на соодветното дете.

Новата одлука го брише тоа барање. До 1981 година, хомосексуалноста во Колумбија се сметаше за криминал.

Извор: MИА/емагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико