Хосни Мубарак ослободен по шест години во притвор | Правдико

Правдико

   

Хосни Мубарак ослободен по шест години во притвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот египетски претседарел Хосни Мубарак е ослободен од притвор, шест години откако беше симнат од власт.

„Мубарак ја напушти воената болница во јужниот дел на Каиро и отиде во својот дом во северното предградие на Хелиополис“, изјави неговиот адвокат.

Одлуката за прекин на притворот беше донесена претходно овој месец, откако главниот апелационен суд на Египет го ослободи од обвинение за смртта на демонстрантите во нередите во 2011 година, пренесува BBC.

Мубарак (88), стана претседател во 1981 година, по атентатот врз Анвар Садат.

Поранешниот претседател беше сместен во воената болница во Маади во 2013 година, кога беше префрлен таму од затворот Тора.

Тој беше осуден на доживотен затвор откако судот во 2012 година го прогласи за виновен, за соучесништво во убиства на демонстранти.

Потоа имаше нов судски процес, и судијата во мај 2015 одреди дека Мубарак би можел да биде ослободен од притвор.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико