Хотелиерите бараат намалување на ДДВ за храната | Правдико

Правдико

   

Хотелиерите бараат намалување на ДДВ за храната

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хотелиерите бараат намалување на ДДВ то на храната од 18 отсто на 5 отсто. Хотелската асоцијација на Македонија поднела барање со дваесеттина предлог мерки до Владата.

hotel-cleaning

Меѓу другото, хотелиерите бараат измени во начинот на субвенционирање на туристите, олеснување како и намалување на нелојалната конкуренција со поактивно делување на инспекциските служби.

Целта на предлозите е подобрување на условите за вршење на хотелско угостителска дејност.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико