Хрватска го повлекува правилникот за увоз на овошје и зеленчук | Правдико

Правдико

   

Хрватска го повлекува правилникот за увоз на овошје и зеленчук

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хрватскиот министер за земјоделство Томислав Толушиќ денеска донесе одлука за повлекување на Правилникот за фитосанитарна контрола на овошје и зеленчук, увезени од држави што не се членки на ЕУ. Со правилникот се предвидуваше цените за инсепкцискиот надзор да бидат зголемени за над 22 пати.

Одлуката на Толушиќ доаѓа по критиките на земјите од западен Балкан. Министрите за земјоделство на Македонија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора на средба во понеделникот во Сараево побараа Загреб под итно да го повлече правилникот.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико