Хрватска го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО | Правдико

Правдико

   

Хрватска го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хрватското собрание со 116 гласа „за“ и два „против“ го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави ХРТ.

Претседателот на Собранието, Гордон Јандроковиќ, најави дека Хрватска ќе продолжи да ѝ дава поддршка на Северна Македонија на патот до членството во Европската Унија.

„Ѝ честитам на Република Северна Македонија за членството во НАТО“, додаде тој.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико