Хрватска ќе ја легализира медицинската марихуана до крајот на годината | Правдико

Правдико

   

Хрватска ќе ја легализира медицинската марихуана до крајот на годината

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Првите формулации на канабиноиди во европските земји би можеле да се најдат на хрватскиот пазар до крајот на годината ако производителите поднесат барање за регистрација до Агенцијата за лекови и медицински помагала, соопштуваат хрватските медиуми.

44db09dfd2f8b565117db44958a7ab6b_gallery_single_view

Препораката на Комисијата на министерот за здравство Синиша Варга, во која се вели Хрватска да ја легализира употребата на марихуана за медицински цели за луѓето со мултиплекс склероза и други сериозни болести, ќе се реализира најрано во септември.

Комисијата на министерството за здравство во јануари едногласно препорача промени во законските регулативи со што би се овозможила употреба на медицинска марихуана во државата.

Се предлага измена и дополнување на Законот за борба против злоупотреба на дрога и преместување на канабисот од првата група на лекови според Женевската конвенција од 1971 година со што би се овозможило издавање на марихуана како рецепт.

Сепак, се очекува Комисијата да излезе со конечни ставови и заклучоци пред јавноста до крајот на јуни.

Извор: Радио МОФ / RTL

Препорачуваме

Партнери на Правдико