Хрватска: Кривични пријави за тројца српски државјани осомничени за воени злосторства | Правдико

Правдико

   

Хрватска: Кривични пријави за тројца српски државјани осомничени за воени злосторства

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

child_arrest_2416186bХрватската полиција поднесе кривична пријава против тројца српски државјани, под сомневање дека извршиле воени злосторства врз цивили и воени затвореници во областа на Лички Осик и Широкa кула од август до октомври во 1991 година.

Обвиненијата беа поднесени од Обвинителството во Риека, а се осомничени за убиство на 17 цивили и еден припадник на хрватската армија, пренесува Бета.

Во соопштението, полицијата наведува дека главниот осомничен и второпријавениот од 21 август до 21 октомври, 1991 во областа на Лички Осик и Широка Кула, како команданти на српската паравоена единица наречена. Теслинград наредиле киднапирање и затворање на цивилите во Лички Осик.

Цивилите таму се психички и физички малтретирани, а на 13 октомври и убиени од огнено оружје. Нивните тела биле фрлени во јама во областа на градот Љубово.

Третиот осомничен како командант на т.н.. Единица за специјални намени не го спречи затворањето и убиствата на цивилите.

Препорачуваме

Партнери на Правдико