И по речиси една година, обвинителството сè уште собира докази за злоупотребите во УЈП | Правдико

Правдико

   

И по речиси една година, обвинителството сè уште собира докази за злоупотребите во УЈП

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

„Предметите за кои покажувате интерес се во предистражна постапка и надлежните јавни обвинители од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција активно постапуваат во насока на обезбедување материјални докази“. Ова е одговорот од Обвинителството на прашањето на „Макфакс“ во која фаза е истрагата за предметот за неплаќање милионски долгови за данок на добивка, случај за кој УЈП информираше лани во август.

Од Обвинителството велат дека станува збор за предистражна постапка и затоа не обелоденуваат детали. „По комплетирањето на доказниот материјал ќе биде донесена соодветна јавнообвинителска одлука“, пишува во одговорот.

Случајот лани го обелодени директорката на УЈП, Сања Лукаревска, и рече дека според интерната истрага која ја спровеле, двајца вработени во УЈП во 2015 и 2016 година им помогнале на 37 компании да не платат данок на добивка.

Лукаревска тогаш појасни дека сите 37 фирми биле ставени во привилегирана позиција. Во електронскиот систем на УЈП за данок на добивка овозможиле посебна програма за забрана за печатење опомени за долгови за данок на добивка, која овозможувала приближно две години даночните обврзници да бидат изземени од постапки за присилна наплата на милионски долгови.

Од Обвинителството испратија ист одговор и на прашањето во која фаза е истрагата за злоупотребата на 30 милиони евра од МВР, отворена годинава во февруари. Станува збор за предистражна постапка за злоупотреба на државни пари од службени картички за гориво и за други потреби.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико