Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра | Правдико

Правдико

   

Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинетиот поранешен член на ДИК, Бедредин Ибраими, во завршниот збор за случајот „Титаник 2″ на СЈО рече дека вкупната штета на буџетот е 413 евра.

„Наводната спорна штета што ја најави СЈО беше 114 илјади денари, за на крај, во согласност со наодите на вештакот и утврди дека штетата за повторување на гласањето изнесува 26.011 денари или 413 евра”, рече Ибраими.

Обвинетиот кажа дека СЈО со инсинуации, лажни и селективни докази му скроил конструкција на кривично дело. Ибраими кажа дека обвинителатвото е неовластен тужител и дека јавно на прес-конференција кажал оти аболицијата против него е непотребна, верувајќи дека СЈО ќе расчисти со негативните појави во општеството.

Поранешниот член на ДИК рече дека не постои надгласување во гласањето во ДИК, туку само донесување одлуки со мнозинство гласови.

Обвинителката Фатиме Фетаи, пак, во завршниот збор на минатото рочиште рече дека во овој случај најмалку важна е штетата, а поголемо значење има повредата на Изборниот законик и волјата на избирачите.

Во случајот „Титаник 2“, за кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластување се обвинети лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешните членови на ДИК: Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев. Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, е обвинет за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание. Според обвинението на СЈО, Мијалков и Тачи се испазариле и успеале незаконски да биде поништено гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година. Во предметот беа обвинети и 5 управни судии, но Апелацискиот суд ги спаси од кривичен прогон.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико