ИД од продажба на уметнички дела заработува и до 200 милиони долари | Правдико

Правдико

   

ИД од продажба на уметнички дела заработува и до 200 милиони долари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Исламската држава во Сирија и Ирак заработува меѓу 150 и 200 милиони долари од нелегалната трговија со уметнички дела, антиквитети и археолошките богатства, изјави рускиот постојан претставник во ОН, Витали Чуркин, во писмо до Советот за безбедност.

UN+Security+Council+Holds+Consultations+Ukraine+jjePeqgY8Gll

“Околу 100.000 културни објекти од светско значење, вклучувајќи 4.500 археолошки локалитети, од кои има вкупно девет на листата на светско наследство, се под контрола на Исламската држава во Сирија и во Ирак”, напиша  Чуркин.

Чуркин истакна дека овие антиквитети најчесто се шверцуваат преку територијата на Турција, пренесува Ројтерс.

“Главниот центар за шверц на културното наследство е турскиот град Газиантеп, каде украдените предмети се продаваат на нелегални аукции, а потоа преку мрежа на антикварници и на локалниот пазар”, рече Чуркин.

Според него, накит, монети и други ограбени предмети се пренесуваат во турскиот град Измир, Мерсин и Анталија, каде криминалните групи прикажуваат лажни документи за нивното потекло.

Препорачуваме

Партнери на Правдико