Идентификуван напаѓачот во Лас Вегас | Правдико

Правдико

   

Идентификуван напаѓачот во Лас Вегас

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Локалниот пензионер, 64-годишниот Стивен Падок е напаѓачот кој синоќа уби над 50 и рани повеќе од 200 луѓе на концерт во Лас Вегас, потврди полицијата.

Тој пукал од 32-от кат од соседниот хотел „Мандалеј Беј“ во присутните на концертот, соопшти шерифот Џозеф Ломбардо, пренесува СиЕнЕн.

Бурата од куршуми и стампедото од луѓе кои трчаа во паника, остави зад себе ужасна и крвава слика од местото на пукањето. Илјадници фанови на кантри музиката беа сведоци на смртоносниот настан, кога вооружен маж истури стотици куршуми врз толпата.

Како што нагласи шерифот, властите најверојатно ја пронашле Марилоу Денли, жената за која се претпоставува дека го придружувала напаѓачот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико