Илбер Села именуван за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за јазиците | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Илбер Села именуван за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за јазиците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата вчера на седница го именува Илбер Села за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците.

„Именувањето е извршено во согласност со законските прописи, а конкурсот за избор за директор на Агенцијата е отпочнат и завршен пред распишување на претседателските избори“, велат од Владата.

Законот за јазици стапи на сила во јануари. Со ова, покрај македонскиот, во институциите службен јазик станува и албанскиот јазик, што ќе се применува во комуникацијата, употребата и примената во сите постапки на граѓаните пред сите органи што ја сочинуваат државната власт. Законот ги обврзува судовите, јавните обвинителства, како и сите други органи, тела и други институции, да овозможат користење, употреба и примена на кој било од службените јазици и нивните писма во своите постапки.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико