Илјадници унгaрци протестираа против данок за интернет | Правдико

Правдико

   

Илјадници унгaрци протестираа против данок за интернет

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

27102014082704_protest internet ungarijaНад десет илјади унгарци демонстрираа во Будимпешта против предложениот данок за пренос на податоци на интерент. Според организаторите, тоа ја нарушува  слободата и основните парава на корисниците на интернет. Тие објаснуваат дека на таков начин ќе се продлабочи поделбата во општеството.

Владата на премиерот Виктор Орбан на 21 октомври објави дека планира да го оданочи интернетот. Според предлогот, интернет провајдерите мора да платат данок од над половина долар за секој пренесен гигабајт.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико