Иницијатива за измени на Кривичниот законик | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Иницијатива за измени на Кривичниот законик

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ денеска поднесе измени и дополнувања на Кривичниот законик, со кои се иницира промена на одредбите за застарување на кривични дела сторени со злоупотреба на службената положба и овластување, особено од страна на избрани и именувани лица. Тој појасни дека во измените се предвидува апсолутното застарување на кривичното гонење да настапи кога ќе помине период три пати подолг од пропишаната казна за тоа дело.

ВМРО-ДПМНЕ првично го поддржува заострување на легислативата за застарување на кривични дела за функционери. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска рече дека за нив се прифатливи такви измени, но додаде дека тие ќе предложат во законскиот текст да се вметнат и одредби и за нивниот предлог аболицирани лица да не можат да бидат избрани на раководни функции и да нема аменстија за високи функционери.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико