Инспекторат: Мерките за заштита на здравствените лица главно се почитуваат | Правдико

Правдико

   

Инспекторат: Мерките за заштита на здравствените лица главно се почитуваат

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Дражавниот санитарен и здравствен инспекторат (ДЗСИ), во периодот од 2 до 5 април, спроведе 66 вонредни инспекциски надзори во здравствените институции низ целата држава, при што констатира дека воглавно се почитуваат мерките од областа на преземање на лична здравствена заштита на здравствените работници, информира директорката на ДЗСИ, Иринка Сотирова.

Таа на денешната прес-конференција во Владата најави дека ДЗСИ ќе продолжи со интензивните контроли и со санкционирање на непочитување на мерките од страна на здравствените работници кои не се придржуваат до протоколите за работа.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико