Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета | Правдико

Правдико

   

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги за време на прес-конференција. Според Интегра, Мицкоски со неговото излагање му ги нарушил угледот, авторитетот и честа на нивниот лидер Љупчо Ристовски.

„Пораката е дека на јавна политичка сцена, секој, особено лидери на партии да престанат да сеат лаги и клевети и на тој начин да го разоруваат македонското национално ткиво. Длабоко вгнездените удбашки структури во ДП*НЕ веќе 30 години зад завеса ја раководат оваа политичка партија, која забрзано го губи приматот врз македонскиот национален стратегиски интерес. Интегра, со божја помош, во налет го презема приматот, сигурно и неповратно“, објави партијата.

Доколку ја добијат судската постапка и оштетата од 100.000 евра, парите ќе бидат наменети за поддршка на здруженија за деца со пречки во развојот. Претходно, Ристовски изјави дека тужбата против Мицкоски е бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за време на прес-конференција рекол: „Имаме сериозни информации и докази дека финансиски мотивирани од други политички партии, а луѓето што се тука со мене исто така тие индиции ги потврдуваат со сопствено сомневање, дека постојат сериозни финансиски мотиви со цел да направат штета во опозицијата и да се поделат гласовите“.

Претходно, претседателот на Интегра побара Мицкоски да му се извини нему и на партијата во рок од 24 часа, во спротивно ја најави тужбата што денеска ја поднесе.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико