Иран привремено ослободи 54.000 затвореници поради коронавирусот | Правдико

Правдико

   

Иран привремено ослободи 54.000 затвореници поради коронавирусот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Иран привремено ослободи повеќе од 54.000 затвореници за да се справи со ширењето на новиот коронавирус во преполните затвори, пренесува Би-би-си.

Портпаролот на судот, Голамхосеин Есмаили, рече дека ги ослободил затворениците кога биле тестирани на коронавирус. Сите оние што беа негативни на Ковид-19 беа ослободени со кауција привремено. Затворениците осудени на казна затвор повеќе од пет години нема да бидат ослободени, пренесува Би-би-си.

Меѓу оние што би можеле привремено да бидат ослободени е и британско-иранската хуманитарна работничка Назанин Загари-Ратклиф, која беше осудена на пет години затвор во 2016 година поради здружување за соборување на иранскиот режим, пренесуваат „Независне новине“.

Таа ги негира сите обвиненија. Постои можност Загари да биде ослободена денес, објави британската портпаролка Тулип Сидик на „Твитер“.

Вирусот уби најмалку 92 луѓе во Иран за помалку од две недели. Досега во оваа земја се заразени 2.922 лица. Меѓу заразените се 23 члена на иранскиот парламент.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико