ИСИЛ пукале кон хеликоптерот на ирачкиот премиер | Правдико

Правдико

   

ИСИЛ пукале кон хеликоптерот на ирачкиот премиер

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Членови на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) отвориле оган врз хеликоптерот во кој се наоѓал ирачкиот премиер Хајдер ал Абади, кој дошол во посета на Рамади, еден ден откако ирачките сили го презедоа градот по неколку месеци на опсада од ИСИЛ.

haider_al_abadi_ap_main

Врз хеликоптерот е пукано со рачно оружје, но напаѓачите го промашиле и не направиле било каква штета на хеликоперот, ниту пак некој е повреден.

Абади пристигна безбедно во воениот штаб во универзитетски комплекс Анбар кон јужниот дел на периферијата на градот,

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико