“Исламска држава” егзекутира 21 египетски христијани | Правдико

Правдико

   

“Исламска држава” егзекутира 21 египетски христијани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Џихадистите на Исламска држава објавиле снимка од погубувањето на 21 египетски христијанин кои биле заробени во Либија, пренесуваат светските агенции.

mkd-176447

На снимката заробениците биле облечени во препознатлите портокалови комбинезони. Заробените Копти биле присилени да клекнат, а потоа им биле отсечени главите.

Снимката била насловена „порака напишана со крв до следбениците на крстот“. Тие тврдат дека станува збор за порака упатена до „непријателската египетска црква“, и дека заробениците биле убиени поради „прогонот на муслиманите во Египет“.

Извор: МКД

Препорачуваме

Партнери на Правдико