Исланд ја повлече кандидатурата за членство во ЕУ | Правдико

Правдико

   

Исланд ја повлече кандидатурата за членство во ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Исланд соопшти вчера дека ја повлекува кандидатурата за членство во ЕУ.

91A664DB0C078F47ACAEA3F7342DE1D8

Тоа се случи две години по доаѓањето на власт на десноцентристичката евроскептична влада, која вети дека ќе го прекине процесот на присоединување кон ЕУ, што започна во 2009.

Министерот за надворешни работи Гунар Браги Свејнсон за таа одлука ја известил Летонија, која е ротационен претседател на ЕУ и која ја информирала Европската комисија.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико