Исплатени 3 милијарди денари на оштетените од Еуростандард банка | Правдико

Правдико

   

Исплатени 3 милијарди денари на оштетените од Еуростандард банка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Фондот за осигурување депозити информира дека по двонеделен период од почетокот на исплатата на обесштетувањето на депонентите на Еуростандард банка АД Скопје во стечај со право на обесштетување, исплатата се одвива одлично и без поголеми пречки во однос кон депонентите.

До денес се исплатени вкупно 3 милијарди денари, што претставува речиси 72 % од вкупно дозначените средства од Фондот кон четирите деловни банки преку кои се врши исплата на обесштетувањето.

„Сето ова укажува дека исплатата на обесштетувањето се врши со релативно брза динамика и речиси тричетвртини од средствата на депонентите на Еуростандард банка АД Скопје во стечај со право на обесштетување се обесштетени. Обесштетувањето на наследниците според наследни решенија исто така се одвива непречено преку Фондот за осигурување депозити. Наследниците ја доставуваат целокупната документација по електронски пат до Фондот по што Фондот изготвува потврди за обесштетување депоненти и врши директна исплата на наследниците од сметката на Фондот“, соопшти фондот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико