Истепани Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во Шутка | Правдико

Правдико

   

Истепани Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во Шутка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Двајцата осомничени за организација на настаните од 27 април, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои вчера им беше одреден 30 дневен притвор, биле истепани во затворот во „Скопје“ во Шуто Оризари, потврдуваат нивни блиски за „Макфакс“.

Роднините кои ги контактиравме велат дека и двајцата биле повредени во тепачка која настанала со осуденици од „Диво насеље“. Роднините велат дека нивните блсики биле раскрвавени и пренесни на здравствен преглед во болниците. Лекари од градската болница „Осми септември“ потврдија дека Миле Јанакиески бил примен и му е укажана медицинска помош. Неофицијално нападот се случилза време на редовната прошетка што ја имаат притворените лица.

До кривичниот суд во Скопје стигнало известување за физички инцидент во затворот Скопје во Шуто Оризари, дознава „Макфакс“ од извори во судот. Во известувањето било наведено дека станува збор за физички напад, а утре судија ќе ги посети осомничените во затворот.

Спиро Ристовски и Миле Јанакиески од синоќа се во 30 дневен притвор бидејќи Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ги осомничи декла се дел од шестемина кои ги организирале насилствата во Собранието на 27 април 2017 година.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико