Истополови бракови дозволени на цела територија на САД | Правдико

Правдико

   

Истополови бракови дозволени на цела територија на САД

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

1238273D-6890-4609-B3B7-4D153F8934B7_w640_r1_sВрховниот суд на САД денеска одлучи дека двојките од ист пол имаат право да стапат во брак, каде било во САД. Досега истополовите двојки можеа да стапат во брак во 36 држави и областа Колумбија.

Со денешната одлука на Судот и останатите 14 држави ќе мора да престанат да забрануваат истополови бракови. Одлуката е кулминација на две децениските судски спорови околу бракот и правата на хомосексуалците. Американскиот претседател Барак Обама ја поздрави одлуката на Врховниот суд.

„Денеска е голем чекор на нашиот пат кон еднаквоста. Отсега истополовите парови имаат право да стапат во брак, исто како и сите други“, напиша Обама на Твитер.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико