Мезиер: Под истрага 59 бегалци поради поврзаност со терористички групи | Правдико

Правдико

   

Мезиер: Под истрага 59 бегалци поради поврзаност со терористички групи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германските власти истражуваат 59 бегалци, осомничени за можна поврзаност со терористички организации, изјави германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер.

migranti_germanija
Тој додаде дека би било грешка под надзор да се стават сите бегалци, но оти „се разгледуваат индивидуални сличаи“.

– Голем број од почнатите истраги завршуваат со негативен резултат, односно сомнежите се покажуваат како неосновани, наведе Мазиер.

Тој апелира за подобра заштита на германските граници, без да се попречи пристапот на бегалците.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико