Италија ги легализираше истополовите заедници | Правдико

Правдико

   

Италија ги легализираше истополовите заедници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанскиот премиер Матео Ренци ја оцени како „историска“ денешната одлука на Сенатот да ја поддржи легализацијата на заедниците на истополовите двојки.

italija-gej-860x680

Припадниците на ЛГБТ-заедницата, сепак, изразија длабоко незадоволство затоа што законските измени не подразбираат и право хомосексуалните двојки да посвојуваат деца.

Изминатите месеци во повеќе италијански градови беа одржани протести на кои се бараше легализација на истополовите заедници.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико