Италија – Приведени италијански офицер и руски воен претставник осомничени за шпионажа | Правдико

Правдико

   

Италија – Приведени италијански офицер и руски воен претставник осомничени за шпионажа

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанската полиција на 31 март соопшти дека привела еден капетан на италијанската морнарица заедно со руски воен претставник под сомнение за шпионажа. Италијанското Министерство за надворешни работи подоцна соопшти дека го повикало рускиот амбасадор Сергеј Разов за случајот.

„Карабиниерите интервенираа за време на тајна средба меѓу двајцата, фатени веднаш по пренесувањето на документот од италијанскиот офицер во замена за сума пари“, се вели во соопштението на полициските сили на 31 март

Руската амбасада во Рим потврди дека е приведен вработен во канцеларијата на нејзиниот воен аташе, додавајќи дека „деталите за случајот се разјаснуваат“. Исто така, изрази надеж дека „случајот нема да има никакво влијание“ врз руско-италијанските односи.

Полицијата соопшти дека состанокот меѓу италијанскиот капетан на фрегата и рускиот службеник се случил доцна претходниот ден. Според соопштението, и двајцата се осомничени за „сериозни злосторства поврзани со шпионирање и државна безбедност“. Во него се вели дека италијанскиот офицер е приведен, додека „позицијата на странскиот државјанин сè уште се разгледува во однос на неговиот дипломатски статус“.

Односите меѓу Русија и земјите-членки на НАТО беа погодени од низа шпионски скандали во последните неколку години, поради зголемените тензии меѓу Москва и Западот.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико