Италија запленила 36 тони албанска дрога во 2017 година | Правдико

Правдико

   

Италија запленила 36 тони албанска дрога во 2017 година

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италјанската поморска полиција „Гуардија ди Финаса“ во тектот на 2017 година запленила 36 тони албанска дрога од типот канабис сатива, пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на извори на италијанското МВР.

Истите извори нагласуваат дека станува збор за запленета дрога која својот пат кон Италија го започнала од албанското крајбрежје, а висината на запленетата дрога изнесува 40 милијарди албански леки (300 милиони долари).

Според податоците, покрај запленетата дрога, многу големи количини албанска дрога не се откриени и тие се пласирани на европскиот наркопазар.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико