Италијанската полиција уапси Палестинец кој планирал хемиски напад | Правдико

Правдико

   

Италијанската полиција уапси Палестинец кој планирал хемиски напад

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанската полиција уапсила Палестинец, наводно поврзан со терористичката Исламска држава, кој планирал да го затруе водоводот на Сардинија. Полицајците уапсиле 38-годишен маж кој планирал хемиски напад во градот Макомер, пренесува„Ла Стампа“, цитирајќи извориод полицијата.

Според медиумите, тој имал намера да го затруе водоводот со отров од стаорци, но италијанските власти допрва треба да ги потврдат овие информации. „Ла Стампа“ објави дека осомничениот, кој има палестински пасош и соодветна работна дозвола, бил уличен продавач кој никогаш не изјавил дека е следбеник на џихадистичкото движење.

Заговорот случајно го открил неговиот сосед кој ја информирал полицијата и по значителен период на истрага, осомничениот бил уапсен пред да го изврши труењето.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико