Правдико

   

Италијанските мафијаши цел на рации во повеќе европски земји

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Германија, Италија, Белгија и во Холандија рано утринава беа спроведени координирани рации насочени кон припадници на италијанската мафија.

Германската федерална полиција соопшти дека пребарувала простории поврзани со активности на јужноиталијанската мафија Ндрангета, основана и најактивна во Калабрија.

Се тврди дека имало повеќе апсења, но не се прецизира колку вкупно лица се уапсени, објави агенцијата АП.

Операцијата била координирана од Евроџаст, европска единица за борба против прекуграничен организиран криминал.

Детали за операцијата засега не се познати, а во текот на денот во Хаг ќе се одржи прес-конференција по овој повод.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико