Италијанците го бараат Црногорецот обвинет за кражба на дијаманти во вредност од 7 милиони евра | Правдико

Правдико

   

Италијанците го бараат Црногорецот обвинет за кражба на дијаманти во вредност од 7 милиони евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот во Венеција издаде потерница за подгоричанецот Горан Перовиќ (55), член на организирана криминална група, која од Дуждевата палата украла дијаманти и накит во вредност од седум милиони евра, сопственост на катарскиот шеик Хамад бин Абдула ал-Тани.

Весникот „Дан“ пишува, повикувајќи се на италијанските медиуми, дека Перовиќ во моментот е во Србија и е надвор од дофатот на италијанските власти, јавува ЦДМ.

Судот во Венеција веќе ги осуди државјаните на Хрватска што учествувале во грабежот, и тоа со поостри казни отколку што побара обвинителството.

Кражбата е извршена за време на изложба на накит и други вредни предмети на индиски артефакти од приватната колекција на катарскиот шеик Хамад бин Абдула ал-Тани.

Адвокатот на Перовиќ смета дека неговиот клиент не може да се смета за бегалец бидејќи нема конкретни докази дека тој има сознанија оти добил притвор во Италија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико