Иван Џолев избран за претседател на Основниот суд Скопје 1 | Правдико

Правдико

   

Иван Џолев избран за претседател на Основниот суд Скопје 1

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијата Иван Џолев е избран за претседател на Основниот суд Скопје 1. За него во судскиот совет гласаа 11, а двајца беа против. Тој доби 6 гласа за и ниту еден против од членовите кои не се мнозиство.

Пред Џолев, Комисијата гласаше најпрво за екс претседателот на Кривичен, Владимир Панчевски како прворангиран според бодовите од страна на Комисијата, потоа за Ивица Стефановски, па за Вера Шетковска, Осман Шабани и Ѓорѓи Ристов, но ниту еден од нив не доби доволно гласови во Советот.

На усвоената ранг листа од комисијата на Судскиот совет што предлага судии, Џолев беше рангиран на 6 место.

Извор: Нова ТВ

Препорачуваме

Партнери на Правдико