Иванов експресно ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“ | Правдико

Правдико

   

Иванов експресно ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието.

ivanov-3-860x6801

Законите влегуваат во сила кога ќесе објават во Службен весник.

Пратениците на вчерашната седница ги изгласаа законите за помилување („селективна аболиција“), за заштита на приватноста („бомбите“ да не се објавуваат после 1 јули 2017), за лични податоци и законот за изменување и дополнување на изборниот законик.

На седницата не присуствуваа пратениците на СДСМ и ДПА.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико