Иванов не го даде мандатот на Заев | Правдико

Правдико

   

Иванов не го даде мандатот на Заев

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ѓорге Иванов на прес конференција соопшти дека не го дава мандатот за состав на Влада на Зоран Заев.

„Преговарањето за платформа на туѓа држава е кршење на суверенитетот на граѓаните.

– На изборите се гласаше за партиски програми, а не постизборни платформи на туѓа држава. Не постојат закани ко ќе ме натераат за да го прекршам Уставот, но ги охрабрувам да поднесат кривична пријава и против мене, но и против сите кои во зависна состојба ја донесуваат РМ.

– Туѓи постизборни платформи не може да бидат основа за формирање на Влада. Немаме резервна држава. Граѓаните може да се мирни. Се додека сум претседател нема да дадам мандат на партии кои се залагаат за уривање на суверенитетот“, рече во своето обраќање Ѓорге Иванов.

Извор: А1ОН

Препорачуваме

Партнери на Правдико