Иванов нема да го потпише указот за Законот за јазици | Правдико

Правдико

   

Иванов нема да го потпише указот за Законот за јазици

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов останува на веќе изнесениот став за Законот за употреба на јазиците и за потпишувањето на указот за негово прогласување, јавува МИА.

Иванов на 14 март по повторното донесување на законот во трето читање порача дека Уставот и совеста не му дозволуваат да стави потпис на указ за прогласување на таков закон.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико