Иванов за вечерва го свика Советот за безбедност | Правдико

Правдико

   

Иванов за вечерва го свика Советот за безбедност

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва по враќањето од официјалната посета на Египет, ќе го свика Советот за безбедност во проширен состав.

sovet-za-bezebdnost

На седницата на Советот за безбедност, субјектите на системот за управување со кризи задолжени за превенција и за справување со кризната состојба, ќе ги информираат претседателот и членовите на Советот за безбедност за заканата од илегална миграција што доаѓа од територија на Европската Унија и шенген-зоната, како и за можностите за развој на заканата и за зголемување на ризиците.

Иванов го свикува Советот за безбедност откако вчера на македонска територија нелегално влегоа 1.500 мигранти преку јужната граница со Грција.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико