Избирачкиот список од денеска на јавен увид | Правдико

Правдико

   

Избирачкиот список од денеска на јавен увид

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во единствениот Избирачки список се евидентирани 1.816.127 гласачи и тој ќе биде ставен на јавен увид од денеска, 21 август, информира Државната изборна комисија, која синоќа одржа седница на која се разгледуваа повеќе информации и заклучоци како подготовка за претстојните локални избори.

Во Избирачкиот список не се внесени 11.346 граѓани, најголем дел лица што немаат постојано место на живеење.

Увидот во Избирачкиот список за локалните избор, ќе трае до 9 септември.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико