Изборното законодавство и денеска пред работните групи | Правдико

Правдико

   

Изборното законодавство и денеска пред работните групи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Работните групи за имплементација на договорот од Пржино и денеска продолжуваат со работа, за изборното законодавство.

AB1A2AE15728C341B1417E1345483D7E

ВМРО-ДПМНЕ е за мнозинскиот модел, а во однос на дијаспората бара поголем број пратеници. СДСМ пак и натаму бара една изборна едница, метод кој би го вкомпонирал и прашањето на гласањето на иселениците.

Од друга страна ДУИ и ДПА не се согласуваат со активната регистрација, а прифаќаат само на денот на гласањето идентификацијата на гласачите да се врши со отпечаток од прст.

Во однос на надлежностите на ДИК разликите се во тоа што СДСМ смета дека треба да се формира ново тело кое ќе ги разгледува второстените жалби, додека ВМРО-ДПМНЕ смета дека тоа треба да продолжи го прави Управниот суд.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико