Избран новиот претседател на Советот на јавни обвинители | Правдико

Правдико

   

Избран новиот претседател на Советот на јавни обвинители

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ацо Колевски е нов претседател на Советот на јавни обвинители. Тој едногласно е избран на денешната седница со 10 гласа ЗА, а немал противкандидат. За наследник на Коле Штерјев е избран обвинителот кој овозможи Сеад Кочан да излезе од притвор.

Неговиот мандат ќе трае две години, без право на повторен избор.

Досегашниот претседател Коле Штерјев беше избран на 31 август 2017 година, на местото на дотогашниот претседател Петар Аневски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико