Избрани членовите на анкетната комисија за прислушувањето | Правдико

Правдико

   

Избрани членовите на анкетната комисија за прислушувањето

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата усвои Предлог одлука за избор на претседател, заменик претседател и членови на анкетната комисија за прислушкувањето, чие формирање е врз основа на Договорот од Пржино за надминување на политичката криза.

sobrani11

За претседател на анкетната комисија е предложен Петре Шилегов, а за заменик-претседател Горан Мисовски. Членови на комисијата, според предлогот, треба да бидат Антонио Милошоски, Силвана Бонева, Крсто Мукоски, Павле Саздов, Димитар Стевананџија, Лилјана Затуроска, Магдалена Манаскова, Владанка Авировиќ, Томислав Тунтев, Васко Ковачевски, Талат Џафери, Ејуп Рустеми, Ернад Фејзула и Роза Топузова-Каревска.

Предлог-одлуката на Комисијата за прашања на изборите и именувањата е на дневен ред на 78. собраниска седница.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико