Издаден налог за апсење на 189 судии и обвинители во Турција | Правдико

Правдико

   

Издаден налог за апсење на 189 судии и обвинители во Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турските власти издадоа налог за апсење на 189 судии и обвинители во земјата во рамки на истрагата за неуспешниот државен удар од 15 јули, јавуваат турските медиуми.

8498246046_439899204b_z

Лицата се обвинети за користење на апликацијата „бајлок“, која, како што наведуваат властите, била средство за комуникација на пучистите.

Меѓу осомничените се претставници на министерството за правда, судии на Касациониот суд и на Државниот свет. Од судовите во Истанбул осомничени се 30 судии, а другите се од други градови во Турција.

Турската влада за организирање на пучот го обвини муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој во доброволен егзил живее во САД.

Повеќе илјади лица се притворени по неуспешниот државен удар во Турција, а десетина илјади вработени во државните институции се обвинети или суспендирани.

Извор: Мета

Партнери на Правдико