Измени во законот за сместувачки капацитети | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Измени во законот за сместувачки капацитети

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Предлогот за измени и за дополнувања на законските решенија за сместувачките капацитети, предизвикаа интерес и внимание меѓу охридските хотелиери и издавачите на соби.

ohrid

Со новите решенија, капацитетите на физички лица што издаваат соби или апартмани треба да имаат најмногу пет соби во еден објект, а доколку располагаат со повеќе од пет соби, мора да се регистрираат како правни лица и да се категоризираат соодветно.

Овие лица побараа јавна расправа за разгледување на можноста и давање предлози и сугестии во врска со предложената измена.

На тоа се одзва секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид, кој денеска засегнатите страни и надлежните институци ги собра во големата сала во Општината, на организирана јавна расправа во врска со предлозите за измени и за дополнувања на законските решенија за сместувачките капацитети.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико