Измените на Законот за основно и средно образование по скратена постапка во Собранието | Правдико

Правдико

   

Измените на Законот за основно и средно образование по скратена постапка во Собранието

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Измените на Законот за основно и средно образование денеска се на дневен ред на Собранието.

sobranie111

Казните и наградите од екстерното тестирање остануваат. Синдикатот за образование и ресорното министерство преку работни групи успееја да се договорат само за изземање на ланските казни, но веќе од оваа учебна година на професорите и наставниците им се заканува опасност од финансиски глоби и отказ.

Досега ниту протестите и бојкотот на наставата не ги преубедија надлежните да се откажат од најкритикувана реформа, екстерното тестирање кое завршува утре.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико