Измените на Законот за пушење денеска на собраниска седница | Правдико

Правдико

   

Измените на Законот за пушење денеска на собраниска седница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето, во прво читање, предложен од пратеници од опозицијата, во рамки на 85. седница.

sobranie-860x680

На дневен ред се, исто така, дополнувањето на Законот за административните службеници, измените и дополнувањата на Законот за буџетите, измените и дополнувањата на Законот за јавен долг, предлог-законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претопријатија со општествена и државна сопственост, сите во прво читање и на предлог на опозициски пратеници.

Народните избраници во рамки на седницата треба да се изјаснат и за предлог-законот за дополнување на Законот за одбрана, по скратена постапка, и за предлог-законот за медицински сестри и за акушерки, во прво читање, како и за неколку автентични толкувања.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико