Израел: Двајца Евреи осудени за убиство на Палестинец | Правдико

Правдико

   

Израел: Двајца Евреи осудени за убиство на Палестинец

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Израелскиот суд прогласи за виновни двајца Израелци за смртта на палестинскиот тинејџер во Ерусалим во 2014 година, но одлуката за третиот обвинет ќе биде донесена по лекарскиот преглед на обвинетиот.

sudstvo

Тројцата обвинети признале дека го киднапирале и жив го запалиле Мохамед Абу Кудаир, како одмазда за тоа што милитантите на Хамас претходно убиле три израелски момчиња.

Двајца од обвинетите за време на убиството биле малолетни.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико