Правдико

   

Израел ги заострува условите во затворите за Палестинците

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Израел најави дека ќе ги влошува условите во затворите за палестинските затвореници, преку забрана за готвење и ограничувања на посети и користењето вода, објави израелскиот министер за јавна безбедност, Гилад Ердан.

Тој истакна дека влошувањето на условите на терористите е неопходно за да се исполни нивната морална должност за жртвите на тероризам и нивните семејства.

Според новите правила затворениците од ривалските палестински фракции, Хамас и Фатах, ќе бидат заедно, а не како претходно, кога биле чувани во келии според нивната припадност.

Според новите упатства, затворениците за безбедност веќе нема да можат да си готват за себе во одделенијата, зошто како што вели Ердан, оваа привилегија им дала неправедна предност над затворените криминалци кои мораат да прифатат храна каква што им служи затворот.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико